Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 7-də Pakistan Milli Assambleyasının sədri Sərdar Ayaz Sadiqin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib. Bu görüş iki qardaş ölkə arasında möhkəm dostluq və strateji əməkdaşlıq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsinin əyani sübutudur.
Görüş zamanı Prezident İlham Əliyev Azərbaycan ilə Pakistan arasında olan siyasi, iqtisadi, humanitar və hərbi sahələrdəki sıx münasibətləri yüksək qiymətləndirib. O, qeyd edib ki, Pakistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü hər zaman dəstəkləyib və 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın haqlı mövqeyinə verdiyi siyasi və mənəvi dəstək hər bir azərbaycanlı tərəfindən dərin minnətdarlıqla qarşılanır.
Pakistan Milli Assambleyasının sədri Sərdar Ayaz Sadiq də öz çıxışında Azərbaycanla qardaşlıq münasibətlərinin dərin köklərə malik olduğunu vurğulayıb. O bildirib ki, Pakistan xalqı daim Azərbaycanla həmrəylik içindədir və ölkəsinin Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə sadiq dəstəyini davam etdirəcək.
Görüşdə parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı, ticarət və enerji sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, eləcə də təhsil və mədəniyyət sahələrində ortaq layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Hər iki tərəf bu sahələrdə münasibətlərin daha da dərinləşməsi üçün birgə addımların vacibliyini qeyd edib.
Prezident İlham Əliyev nümayəndə heyətinə uğurlu səfər arzulayıb və gələcək əməkdaşlıq planlarının uğurla həyata keçiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Bu mühüm görüş, Azərbaycan-Pakistan əlaqələrinin təkcə hökumətlər səviyyəsində deyil, həm də xalqlar arasında dostluğun möhkəmlənməsi istiqamətində mühüm addımlardan biri kimi qiymətləndirilir.
Prezident İlham Əliyev: “Azərbaycan-Pakistan qardaşlığı sarsılmaz təməl üzərində qurulub”
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 8-də Pakistan İslam Respublikası Milli Assambleyasının sədri Sərdar Ayaz Sadiqin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib. Bu mühüm görüş Azərbaycan ilə Pakistan arasında olan dostluq və strateji tərəfdaşlığın daha da möhkəmlənməsində önəmli mərhələ kimi dəyərləndirilir.
Səmimi Qardaşlıq Ruhu
Görüş zamanı Prezident İlham Əliyev Azərbaycan ilə Pakistan arasındakı münasibətləri yüksək qiymətləndirərək bildirib:
“Azərbaycan ilə Pakistan arasında əlaqələr qardaşlıq üzərində qurulub. Bu münasibətlər emosional zəminə, ortaq tarixi və dini dəyərlərə əsaslanır. Biz bu münasibətləri böyük sədaqətlə qoruyur və inkişaf etdiririk.”
Prezident vurğulayıb ki, Pakistan, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü dövründə hər zaman prinsipial mövqe nümayiş etdirib:
“Pakistan bizim torpaqlarımızın işğal altında olduğu dönəmdə belə Ermənistanla diplomatik əlaqələr qurmaqdan imtina etdi. Bu, bizə olan dostluğun və səmimi münasibətin açıq göstəricisidir.”
Parlamentlərarası Əlaqələrin Genişlənməsi
Pakistan Milli Assambleyasının sədri Sərdar Ayaz Sadiq öz çıxışında Azərbaycan rəhbərliyinə və xalqına dərin hörmətini ifadə edərək deyib:
“Pakistan xalqı hər zaman Azərbaycanın yanında olub və olacaq. Bizim üçün Azərbaycan təkcə dost deyil, eyni zamanda qardaş ölkədir. Bu səfərimiz bir daha göstərir ki, parlamentlərimiz arasında əlaqələr yüksək səviyyədədir və qarşılıqlı əməkdaşlıq davam etdiriləcək.”
O, həmçinin Azərbaycanın son illərdəki uğurlarını da qeyd edərək əlavə edib:
“Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın əldə etdiyi iqtisadi və siyasi uğurlar Pakistanda da heyranlıqla izlənilir. Biz bu nailiyyətləri təqdir edirik və təcrübə mübadiləsinə xüsusi əhəmiyyət veririk.”
İqtisadi və Mədəni Əməkdaşlıq Perspektivləri
Görüşdə hər iki ölkənin iqtisadi və enerji sahəsində əməkdaşlığının genişləndirilməsi, həmçinin təhsil və mədəniyyət sahələrində birgə layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı da fikir mübadiləsi aparılıb.
Prezident İlham Əliyev bu mövzuda qeyd edib:
“Pakistan şirkətlərinin Azərbaycanda fəaliyyətini təşviq edirik. İkitərəfli ticarət dövriyyəsini artırmaq, birgə sərmayə layihələri həyata keçirmək üçün böyük potensial mövcuddur. Eyni zamanda təhsil sahəsində tələbə mübadiləsi və mədəniyyət sahəsində tədbirlərin təşkili də əlaqələrimizi möhkəmləndirəcək.”
Qarabağ Zəfəri və Pakistanın Dəstəyi
Azərbaycan Prezidenti görüş zamanı 2020-ci ildəki Vətən müharibəsində Pakistanın sərgilədiyi açıq dəstəyə xüsusi toxunub:
“44 günlük müharibə dövründə Pakistanın bizim haqq işimizi dəstəkləməsi Azərbaycan xalqı tərəfindən yüksək dəyərləndirilir. Bu dəstək bizim üçün mənəvi baxımdan çox önəmli idi.”
Sərdar Ayaz Sadiq da bu mövzuya münasibət bildirərək bildirib:
“Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi bizim üçün də sevindirici hadisə oldu. Bu qələbə yalnız Azərbaycanın deyil, eyni zamanda bütün İslam dünyasının uğurudur.”
Nəticə və Gələcəyə Baxış
Görüşün sonunda Prezident İlham Əliyev nümayəndə heyətinə təşəkkürünü bildirərək Azərbaycan-Pakistan münasibətlərinin daha da möhkəmləndiriləcəyinə inandığını ifadə edib:
“Bizim xalqlarımız arasında dostluq və qardaşlıq əlaqələri möhkəm təmələ əsaslanır. Əminəm ki, bu əlaqələr gələcəkdə daha da dərinləşəcək və bütün sahələrdə inkişaf edəcək.”
Bu mühüm görüş iki ölkə arasında təkcə rəsmi deyil, həm də xalqlar arasında dərin mənəvi bağlılığın simvolu kimi tarixə yazılır. Azərbaycan və Pakistan münasibətləri qarşılıqlı etimad, hörmət və dəstək üzərində qurulmuş nadir nümunələrdən biridir.