2025-ci ilin iyun ayında Azərbaycanın Xankəndi şəhərində ev sahibliyi etdiyi İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Fövqəladə Sammiti beynəlxalq siyasi səhnədə mühüm rezonans doğurdu. Bu sammitin yalnız regional yox, həm də qlobal əhəmiyyəti, Azərbaycanın post-müharibə dövründə yürütdüyü aktiv diplomatik strategiyanın bariz göstəricisidir. Bu məqalədə sammitin əhəmiyyəti, Azərbaycanın yeni diplomatik kursu və bu kontekstdə beynəlxalq münasibətlərin gedişatı təhlil olunur.Bir neçə il öncə Ermənistanla 44 günlük Vətən Müharibəsi nəticəsində suveren nəzarətə qayıdan Xankəndidə bu cür beynəlxalq tədbirin keçirilməsi simvolik olduğu qədər, praktik mənada da mühüm bir mesaj idi:
İnfrastruktur və təhlükəsizlik mesajı: Sammitin yüksək səviyyədə təşkili bölgədə sabitliyin və dövlət nəzarətinin tam bərqərar olduğunu sübut etdi.
Siyasi simvolizm: Azərbaycan dövləti dünyaya göstərdi ki, Qarabağ artıq mübahisə predmeti deyil – o, Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsidir.
Tədbirdə iştirak edən İslam ölkələrinin xarici işlər nazirləri və nümayəndələri əsasən bu istiqamətlər üzrə müzakirələr aparıblar: