Sülh müqaviləsinin yekunlaşdırılması Mart 2025-də mətni razılaşdırılmış müqavilə işlənilərək iki lider sonda onu təsdiqləyib. Amma imzalanma zamanlaması hələ də qeyri-müəyyəndir. Sərhədin delimitasiyası və etimad yaradılması Hər iki lider sərhədin delimitasiyasına dair işçi qrupların davam etdirilməsinə qərar verib. Ümumi atmosfer “nəticəyönümlü və konstruktiv” adlandırılıb.  Nəqliyyat koridorları və Zəngəzur dəhlizi Bakı bu mövzuda konstruktiv yanaşdığını bildirib, rəsmi açıqlamalarda beynəlxalq (xüsusilə ABŞ təkliflərinin) nəzərdən keçirilməsi də qeyd olunub. Konstitusiya dəyişiklikləri (Ermənistan daxilində) Azərbaycan konstitusiyadan Azərbaycan ərazi bütövlüyünə dair istinadların çıxmasını tələb etsə də, bu məsələ hələ son mərhələyə keçirilməyib.
🔹 Gündəm və müzakirə mövzuları
1. Sülh Müqaviləsinin Təsdiqi
Mart ayında razılaşdırılmış mətndə müəyyən dəyişikliklərin edilməsi və hüquqi çərçivənin təsdiqlənməsi əsas prioritet idi. Görüşdə bu sahədə tərəqqi olsa da, rəsmi imza mərhələsinə keçilmədi. Bu, ehtimal ki, qarşılıqlı hüquqi və konstitusion dəyişikliklərin hələ reallaşmaması ilə bağlıdır.
2. Sərhədlərin Delimitasiyası
Hər iki tərəf, sərhəd məsələlərində texniki komissiyaların işini davam etdirməyə razılaşıb. Bu, ərazidə sabitliyin qorunması və hərbi toqquşmaların qarşısının alınması baxımından vacibdir.
3. Zəngəzur Dəhlizi və Nəqliyyat Bağlantıları
Azərbaycan, Naxçıvanla quru əlaqəsinin təmin olunmasını istəyir. Ermənistan isə bu məsələyə “suverenlik pozulmadan” yanaşmağı tələb edir. Görüşdə bu istiqamətdə konkret razılaşma əldə olunmasa da, müzakirələrin davam etdiriləcəyi bildirildi.
4. Ermənistan Konstitusiyasının dəyişməsi
Azərbaycan tərəfi, Ermənistan konstitusiyasında Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı olan ifadələrin çıxarılmasını tələb edir. Bu məsələ daha çox Ermənistanın daxili siyasi proseslərinə bağlıdır və Paşinyan üçün asan məsələ deyil.
Beynəlxalq Dəstək və Tərəfdaşların Rolu
Əbu-Dabi görüşü təkcə Bakı və İrəvan arasında deyil, həm də beynəlxalq güclər arasında maraq balansının qorunduğu bir formatda keçirildi.
Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri bu görüşə ev sahibliyi etməklə diplomatik neytrallığını və regionda artan nüfuzunu nümayiş etdirdi. Azərbaycan mənbələri “yüksək konstruktiv atmosfer” olduğunu bildirib. Ermənistan tərəfi görüşü “mənalı və müsbət” adlandırıblar. ABŞ və Aİ danışıqları alqışladı, xüsusilə ABŞ Dövlət Departamenti bunu “müsbət və gələcəyə ümidverici addım” kimi qiymətləndirdi. Rusiya bu görüşdə formal olaraq iştirak etməsə də, prosesi izlədiyini və maraqlı olduğunu bildirdi.
Sülhə doğru real addım, yoxsa sadəcə diplomatik jest?
Ən vacib suallardan biri budur: bu görüş real nəticələrə aparacaqmı, yoxsa növbəti siyasi manevr olaraq tarixə düşəcək?
Siyasi analizçilərə görə:
Əgər tərəflər imzalanmış sülh müqaviləsini rəsmi şəkildə hüquqi qüvvəyə mindirsə; Sərhəd delimitasiyası və nəqliyyat bağlantıları üzrə konkret planlar qəbul olunarsa; Və nəhayət, beynəlxalq strukturlar bu prosesə texniki və hüquqi dəstək göstərərsə, bu zaman danışıqlar sülhə real keçid rolunu oynaya bilər.
Əks təqdirdə isə bu görüş də əvvəlkilər kimi nəticəsiz qalacaq və tərəflər öz daxili siyasi təzyiqləri ilə baş-başa qalacaqlar.
Sonda – Ümid var!
Əbu-Dabi görüşü bu mərhələdə sülh müqaviləsinin imzalanması ilə nəticələnməsə də, üç vacib nəticə verdi:
Dialoqun dayanmaması. Beynəlxalq dəstəyin güclənməsi. Tərəflər arasında minimal da olsa, qarşılıqlı etimadın yaranması.
Bu azdırmı? Bəlkə də bəli. Amma 30 ilə yaxın düşmənçilik tarixindən gələn xalqlar üçün bu cür diplomatik görüşlər ümidin və sabitliyin başlanğıcı ola bilər.