Suriya prezidenti Əhməd Əl-Şaraanın Azərbaycana 12 iyul 2025-ci il tarixində baş tutmuş səfəri fonunda Bakı Yaxın Şərqdə yeni bir sülh təşəbbüsünün mərkəzinə çevrilib. Əldə olunan məlumatlara görə, Azərbaycanın vasitəçiliyi ilə İsrail və Suriya rəsmiləri arasında Bakıda birbaşa danışıqlar keçiriləcək. Bu təşəbbüs, Azərbaycanın beynəlxalq münasibətlərdə artan nüfuzunu və regional sabitliyə verdiyi önəmi bir daha nümayiş etdirir.
Azərbaycanın Vasitəçilik Rolu: Niyə Bakı?
Azərbaycanın hər iki ölkə ilə, xüsusilə də İsraillə güclü və strateji əlaqələri var. Uzun illərdir ki, Azərbaycan İsrailin Yaxın Şərqdəki ən vacib tərəfdaşlarından biri hesab olunur. Bu əlaqələr enerji, təhlükəsizlik və texnologiya sahələrini əhatə edir. Eyni zamanda, Azərbaycanın İslam dünyası ilə də sıx əlaqələri var və bu, ona regional münaqişələrdə bitərəf və etibarlı bir vasitəçi rolunu oynamağa imkan verir.
Azərbaycanın Yaxın Şərq siyasətində aktiv rol oynaması, ölkənin milli maraqları ilə də sıx bağlıdır. Regionda sülh və sabitlik, Azərbaycanın enerji ixracı marşrutları və ümumi iqtisadi inkişafı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Bu səbəbdən, Azərbaycan uzun müddətdir ki, münaqişələrin dinc yolla həllinin və dialoqun tərəfdarı kimi çıxış edir.
Danışıqların Gündəliyi və Gözləntilər
Hələlik danışıqların dəqiq gündəliyi açıqlanmasa da, əsas məqsədin İsrail və Suriya arasında gərginliyi azaltmaq və mümkün sülh perspektivlərini araşdırmaq olduğu güman edilir. Bu danışıqlar Yaxın Şərqdə onilliklərdir davam edən düşmənçiliyə son qoymaq üçün vacib bir addım ola bilər.
Danışıqlar zamanı Qolan Təpələri, su ehtiyatları, sərhəd təhlükəsizliyi və qaçqın məsələləri kimi həssas mövzuların müzakirə edilməsi gözlənilir. Hər iki tərəfin də müəyyən güzəştlərə getməsi, dialoqun irəliləməsi üçün zəruri olacaq.
Yaxın Şərqə Təsirləri
Əgər Bakıda keçirilən danışıqlar müsbət nəticələr verərsə, bu, bütün Yaxın Şərq regionunda sülh və sabitliyə mühüm töhfə verə bilər. İsrail və Suriya arasında hər hansı bir irəliləyiş, digər regional münaqişələrin həlli üçün də presedent yarada bilər. Eyni zamanda, bu danışıqlar Azərbaycanın beynəlxalq arenada nüfuzunu daha da artıracaq və ölkənin regional sülh prosesində mühüm bir aktor olduğunu təsdiqləyəcək.
Bununla belə, danışıqlar prosesinin çətin və uzun olacağı gözlənilir. Hər iki tərəfin də daxili və regional məhdudiyyətləri var. Lakin Azərbaycanın bu vasitəçilik təşəbbüsü, ümidverici bir addımdır və Yaxın Şərqdə yeni bir sülh dövrünün başlanğıcına işarə edə bilər. Danışıqların nəticələri və regiona təsirləri yaxın gələcəkdə daha aydın olacaq.